Irmina Łachacz

cze 2, 2016 w Sylwetki LGD

IrminaBeata Brodzka: Co sprawiało, że pracuje pani na rzecz społeczności lokalnej?

Irmina Łachacz: Po prostu lubię. Zawsze lubiłam robić coś jeszcze.  Wstąpiłam do Stowarzyszenie „Centrum Edukacji Nieformalnej”. Jako wolontariusze realizujemy różne nasze (i nie tylko) pomysły, projekty i dobrze się przy tym bawimy.

B.B. Może pani powiedzieć coś więcej o tych działaniach ?

I.Ł. Wsłuchujemy się w potrzeby społeczności lokalnej. To bardzo ułatwia pracę, nakreśla kierunek działań. Współpracujemy z LGD. Piszemy wnioski na mini granty w ramach, których odbyły się warsztaty rękodzielnicze. Było ich kilka np. wyrób biżuterii, malowanie kubków czy też sztuka wizażu dla kobiet. W 2012 roku realizowaliśmy również warsztaty taneczne pt. „Taniec – nasza pasja”.  W ramach otwartych konkursów ofert pozyskujemy dotacje z gminy Stepnica. W ogóle mocniej działamy na rzecz gminy. W 2013 roku organizowaliśmy warsztaty taneczne a instruktorzy przyjechali do nas m.in. z Francji. Na zawody windsurfingowe zjeżdżają do nas do Czarnocina uczestnicy z całej Polski. A w 2014 udało nam się pozyskać środki na warsztaty z Carwingu. Kiedyś wpadliśmy na pomysł, żeby zorganizować dla mieszkańców naszej gminy szkolenia na wychowawców kolonijnych i kierowników wycieczek szkolnych. Następnie, aby kontynuować, zaprosiliśmy Stowarzyszenie Pedagogów KLANZA do poprowadzenia szkoleń animacyjnych. To był bardzo dobry pomysł. Wiele osób wzięło udział w warsztatach.

B.B. Prężnie działacie

I.Ł. Tak, w 2012 roku pozyskaliśmy środki z Fundacji Orange a obecnie realizujemy projekt z Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę” pt. Prze(s)życia. Mamy jeszcze projekty dotyczące wprowadzania nowatorskich metod edukacyjnych. Chodzi o zajęcia z edukacji nieformalnej.

B.B. Realizujecie bardzo ciekawe projekty, jak wpadacie na te pomysły?

I.Ł.  Rozwijamy się, jeździmy na szkolenia dla trenerów, animatorów edukacji nieformalnej. Byliśmy np. w Rumunii i na Węgrzech, u nas w Polsce jeszcze się takich szkoleń nie organizuje. Uczestniczymy też w konferencjach międzynarodowych (Finlandia, Szwecja, Anglia), gdzie również sami prowadzimy warsztaty.

B.B. Jak informujecie społeczność o waszych projektach?

I.Ł. Rozwieszamy plakaty w sklepach, na słupach ogłoszeniowych, w szkołach. Poczta pantoflowa, to doskonały nośnik informacji. Ponadto o tym, co robimy można się dowiedzieć ze strony Urzędu Miasta i Gminy Stepnica, jesteśmy też na Facebooku.

B.B. Dziękuję za rozmowę, życzę ciekawych wyzwań i mnóstwa inspirujących pomysłów.

Więcej wiadomości