W skład obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia Lider Powiatu Goleniowskiego wchodzą następujące gminy (wymieniono w kolejności alfabetycznej):

powiatgol

Wszystkie wymienione Gminy są członkami LGD Stowarzyszenie Lider Powiatu Goleniowskiego i nie są członkami innych LGD ani podmiotami, które zobowiązały się do współpracy w zakresie realizacji LSR z innymi LGD.

LGD obejmuje swoim działaniem powierzchnię 1604 km, która jest zamieszkana przez 82 059 osób, w tym 59 844 osób znajduje się w zakresie oddziaływania LGD.

L. p. Gmina

Powierzchnia [km?]

Typ Gminy

Ludność *

Ilość sołectw

1. Goleniów

431

miejsko-wiejska

14 751

33

2. Maszewo

210

miejsko-wiejska

8 556

24

3. Nowogard

339

miejsko-wiejska

23 914

37

4. Osina

102

wiejska

2 933

10

5. Przybiernów

229

wiejska

4 901

15

6. Stepnica

293

wiejska

4 789

16

RAZEM

1604

59 844

135

* osoby zameldowane na pobyt stały na dzień 31.12.2020 r. Źródło: www.stat.gov.pl

Miastem powiatowym jest Goleniów, oddalony 35 km od Szczecina i 220 km od Berlina. Przez teren LGD przebiegają dwa główne szlaki komunikacji drogowej (droga krajowa nr 3 Szczecin-Świnoujście i nr 6 Szczecin-Gdańsk) oraz komunikacji kolejowej Szczecin-Świnoujście i Szczecin-Kołobrzeg. W Glewicach, w odległości 7 km od Goleniowa znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Szczecin-Goleniów, który oferuje stałe połączenia zarówno krajowe jak i zagraniczne. Opisywany teren jest położony niedaleko przejścia granicznego z Niemcami. Odległość do przejścia w Kołbaskowie stanowi około 50 km.

nadlesnictwogoleniow

Powiat Goleniowski należy do wyjątkowo atrakcyjnych turystycznie regionów województwa głównie za sprawą dużych powierzchni leśnych, które zajmują 35 % ogólnej powierzchni powiatu oraz akwenów stanowiących prawie 7 % jego powierzchni. Krajobraz powiatu jest bardzo urozmaicony, a jego ważnymi elementami, wzbogacającymi turystycznie poszczególne gminy są malownicze jeziora. Największe z nich to: jezioro Dąbie, Nowogardzkie oraz Kościuszki. Jeziora wraz z rzekami stwarzają dogodne warunki do wędkowania i czynnego odpoczynku nad wodą. Wymarzonym miejscem do pieszych i rowerowych wypraw, grzybobrania i polowań jest Puszcza Goleniowska. Na obszarze powiatu goleniowskiego występuje obecnie ponad 300 miejsc noclegowych we wszystkich obiektach zakwaterowania zbiorowego, z czego prawie 25% stanowią miejsca w obiektach sezonowych.

jezdziectwo

Na terenie powiatu goleniowskiego występuje wiele atrakcji charakterystycznych dla tzw. turystyki aktywnej. Należą do nich m.in.:

  • Miejski Szlak Turystyczny obejmujący pieszą trasę po 13 największych zabytkach w mieście Goleniów,
  • Rowerowe Szlaki Sentymentalne po starych cmentarzach Gminy Goleniów – stanowią je trzy trasy rowerowe biegnące przez większość gminnych miejscowości,
  • Szlaki rowerowe Gminy Goleniów – 5 tras rowerowych ustalonych kolorami według poziomów trudności o średniej długości ponad 20 km,
  • Szlaki Piesze, na które składają się: Szlak Borów Goleniowskich (zielony), Szlak Anny Jagiellonki (niebieski); obie trasy ze względu na swoją długość są polecane jako również trasy rowerowe,
  • Szlak Kajakowy „Meandry Iny”, obejmujący dolny bieg Iny wraz z Jeziorem Dąbskim o łącznej długości 33,5 km z 6 zagospodarowanymi przystaniami w: Bączniku (początek spływu), Goleniowie (basen kąpielowy), Modrzewiu, Bolesławicach, Inoujściu i w Ośrodku Wodnym GMDS-u w Lubczynie (końcowy przystanek szlaku).
swkatarzyna