Polska Liga Mistrzów Energii Odnawialnej

lut 11, 2010 w Aktualności

Jeżeli w Twojej gminie wykorzystywana jest energia słońca lub biomasy przyślij zgłoszenie do POLSKIEJ LIGI MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ!

Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć ?Energie Cités? we wrześniu 2008 r. rozpoczęło realizację projektu ?Liga Mistrzów OZE? ? ?Towards front-runner municipalities ? Renewable Energy Sources Champions league?, finansowanego z programu Inteligentna Energia dla Europy. Projekt ma przede wszystkim na celu promocję gmin wykorzystujących odnawialne źródła energii (OZE), a zwłaszcza wskazanie i promowanie 30 gmin wiodących (front?runners) jako wzorcowych, oraz zachęcenie gmin do lepszego wykorzystania alternatywnych źródeł energii.

 

Na wzór trzech istniejących lig (w Niemczech, Francji i Czechach) powstaną trzy nowe ligi ? w Polsce, Bułgarii i na Węgrzech. Wszystkie stworzą europejską Ligę Mistrzów OZE, mającą zrzeszać w sumie 6000 gmin. Polska Liga Mistrzów została oficjalnie otwarta 5 marca 2009 r. w Kielcach, podczas Targów ENEX, a otwarcie europejskiej Ligi Mistrzów OZE nastąpiło 23 kwietnia 2009 r., w Brukseli, przy okazji konferencji ?3×20: play the game!? organizowanej przez europejską sieć miast Energie Cites i Climate Alliance.

Zapraszamy do zgłaszania działających instalacji solarnych i kotłowni na biomasę do POLSKIEJ LIGI MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ! Rejestracji może dokonać każdy, kto zna dokładny adres instalacji, powierzchnię kolektorów lub moc kotłowni. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.ozeliga.pl w zakładce „rejestracja miasta”. Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut!

Do Polskiej Ligi Mistrzów OZE mogą zgłaszać się wszystkie miasta i gminy ? bez względu na liczbę mieszkańców. Będą one konkurować ze sobą w ramach ligi solarnej (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne) oraz ligi biomasy (wykorzystanie drewna i słomy do produkcji ciepła), przy czym punkty będą przyznawane w zależności od zainstalowanej mocy przypadającej na mieszkańca.

Rejestracja w POLSKIEJ LIDZE MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ jest bezpłatna, a dzięki niej Twoja gmina lub miasto:
– będzie promować swoją działalność w zakresie wykorzystania OZE w Polsce i Europie (jeszcze w tym roku wszystkie gminy POLSKIEJ LIGI MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ staną się członkami europejskiej LIGI MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ ? RES Champions League),

– ma szansę stać się gminą wzorcową ? liderem w tej dziedzinie i będzie mogła pochwalić się swoim dorobkiem ? najlepszymi praktykami w Polsce i Europie,

– weźmie udział w konkursach w ramach lig polskiej i europejskiej i jako wiodąca gmina (Mistrz OZE) może zostać nagrodzona podczas ceremonii krajowych i europejskich,
– może porównać osiągnięcia swojej miejscowości z osiągnięciami innych miast i gmin w regionie, w Polsce i Europie – o najlepszych ? wzorcowych gminach nakręcimy krótki film dokumentalny,

– przedstawiciele gmin tworzących POLSKĄ LIGĘ MISTRZÓW ENERGII ODNAWIALNEJ będą mieli możliwość uczestniczyć w warsztatach i podróżach studyjnych do Francji, Czech i Niemiec.


Więcej wiadomości